Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kniha Koncert srdce svého I.

31. 7. 2016

Úvod - autorka Ludmila Zenková

Seznámení se Slavíkem

zenkova-bez.jpg

Jako mladá – dnes už nevím, bylo-li mi dvacet či dvaadvacet let nebo snad o málo víc – uviděla jsem v jakémsi naučném slovníku portrét mladého, temnookého chlapce, tmavých kudrn, ušlechtilého výrazu tváře, který prozrazoval velkého ducha, píli, houževnatost a vysoké cíle. Pod snímkem stálo, že umělec se jmenoval Josef Slavík, který se narodil roku 1806 a zemřel 1833?!

Letopočet, zakončený otazníkem! Copak lidský a navíc umělecký život může končit otazníkem?!

Věděla jsem sice, že může, ale v tomto případě jsem si nechtěla připustit myšlenku, že za tím otazníkem zeje vzduchoprázdno!

Zkrátka, osudný otazník počal okamžitě v mé mysli hlodat jako červ v jablíčku. Něco mi říkalo, že někde existuje více informací, že není možné, aby život i dílo tohoto umělce muselo být uzavřeno otazníkem! 

Od té chvíle jsem se začala shánět po životopisných údajích tohoto houslisty, a čím více jsem se toho dozvídala, tím více jsem žasla. Můj zájem rychle přerostl nejen ve vášnivé zaujetí, ale současně i ve vážný úmysl napsat o Slavíkovi knihu.

Jestli se mi to podařilo, poznáte, milí čtenáři, až dočtete k poslednímu slovu mého vyprávění o umělci, který mne uvábil jak svou genialitou, tak zároveň, možno říci, prostým způsobem. 

V závěru knihy vám povím, jak jsem za Slavíkem putovala do Jinců u Příbrami i do Hořovic a na vysvětlenou to, pro co jsem v textu svého vyprávění nenašla vhodné místo, a přesto jsem se chtěla s vámi čtenáři o tyto, pro úplnost nezbytné podrobnosti, podělit.

A nyní už tedy vzhůru na jineckou stráň Vinici. Podíváme se z ní do kolébky, v níž spatřil světlo světa Slavík slavíků…!